Postavička Quistis Cirkus na prodej
kreativita s ručením omezeným

Veni vidi... Pars

I spent a little while googling for a reason why I couldn't copy text from Photoshop CS5 and then paste it into another program (Visual Studio in my case).

The behavior was new since CS5 - I've been copying text out of Photoshop for as long as I can remember. It's part of my routine as a web developer.

Seznam všech zápisků

Seznam všech recenzí

Oblíbené odkazy

Interstellar

25. březen 2015

Jedna velká černá díra sci-fi žánru.

Jakožto velká fanynka vědecko-fantastických filmů, her a knih se těším na každou příležitost shlédnout nový pokus o sci-fi dílo. Nenechám se odradit ani špatným hodnocením a ráda si pustím i to Béčko, protože nikdy nevíte kde se skrývá dobrý nápad, který polechtá vaši představivost. 

Na druhou stranu Interstellar je vzorovým příkladem, jak líbivá fasáda (herci, kamera, efekty, ohlušující hudba, která vám naruší vzorec myšlení) udělá z průměrného filmu blockbuster.

Asi jako většina jsem si dělala naděje, že po tolika letech, kdy se vědecko-fantastické filmy propadli až pod označení B (C, D, E, F,...) a do kin se dostali jenom ty, které producenti zprznili k nepoznání od původního scénáře, se objeví konečně film, který vrátí žánru sci-fi důstojnost. A opět budu cítit ten báječný pocit, kdy se myšlenkami nemohu od filmu odtrhnout ani po opuštění kina.

Po třech hodinách promítání jsem měla na mysli jenom jediné. "Nolane! Co to sakra má být!?“

Interstellar je postavený na jednom hlavním pilíři a tím je divákova neposkvrněnost vědecko-fantastickou tématikou. Což by nebyla ani taková katastrofa, kdyby se opravdu jednalo o neposkvrněnost a ne o nevědomost. Ve filmu se objevili okopírované nápady z jiných, starších filmů a to v některých případech do puntíku. 

Filmy, kterými se režisér „inspiroval":

2001: Space Odyssey, Event Horizon, The Dust Bowl, The Right Stuff, ...

Děj... byl chladný i přes hluboký vztah otce a dcery, který překonával vzdálenost i čas. Polovinu filmu jsem se nudila. Dlouhé záběry odpustím jen Kubrickovi. Jednu čtvrtinu jsem nevěřícně kroutila hlavou, že to nemůžou kluci Nolanovi myslet vážně. A tu druhou jsem si ucpávala uši. Na konci mi ukápla slza, přiznávám. To je ale výsledkem mé přecitlivělosti k rodinným vztahům a ne toho, že by ta scéna byla extra srdcervoucí. Bohužel celý konec poslal Interstellar do škatulky SLÁTANINA ROKU. Líbilo se mi zakomponování relativity času se všemi jejími úskalími, ale film se v poslední čtvrtině vyvíjel takovým způsobem, že jsem měla chuť odejít z kina.

Čekala bych, že to zachrání alespoň elita oskarových herců. Bohužel ani fantastický herec nemůže soupeřit se špatným vedením. Postavy neměli žádnou osobnost, konverzace postrádali hloubku a každý si mlel to své. Matthew McConaughey pořád řval „Murph!“ a Michael Caine se zasekl na citování Dylana Thomase - Do not go gentle into that good night.

Zvučnější než jména herců byla Zimmerova hudba, díky které polovina kina přišla o sluch a druhé tím bylo znemožněno pohodlně usnout. 

Jediné za co dávám body jsou efekty. Zmrzlý mrak mě překvapil.

Premiéra: 6. listopadu 2014

Režie: Christopher Nolan

zpět na Filmy
8/10
7/10
8/10