Postavička Quistis Cirkus na prodej
kreativita s ručením omezeným

Veni vidi... Pars

I spent a little while googling for a reason why I couldn't copy text from Photoshop CS5 and then paste it into another program (Visual Studio in my case).

The behavior was new since CS5 - I've been copying text out of Photoshop for as long as I can remember. It's part of my routine as a web developer.

Seznam všech zápisků

Seznam všech recenzí

Oblíbené odkazy

10 Cloverfield Lane

8. duben 2016

Pokud trpíte klaustrofobií, doporučuji tento film vynechat, nebo se na to psychicky připravit.

Nedávno jsem si vzpomněla na film Cloverfield (Monstrum) z roku 2008, který se mi jako sci-fi fanouškovi v zásadě líbil. Nějakou dobu se v médiích objevovala informace o druhém díle. Známe však jak to chodí. Zajímavé filmy doprovází hromada fám. Postupem času zapomenete na fámy i film, ale za pár let si řeknete „Hmmm, a co ten druhý díl?“.

Ze zajímavosti jsem do vyhledavače napsala „Cloverfield 2“ a ejhle. Hned jako první vyběhl odkaz na YouTube video s názvem Cloverfield 2 Official Trailer 2016.

Má první reakce byla „John Goodman?!“. Ano, John Goodman. *cvak* Dan Connor — sympatický ale jednoduchý muž. Otec od rodiny. V podstatě nevýrazný člověk, ale i tak vám přirostl k srdci. Nemám pravdu? S jinými Goodmanovými postavami to většinou nebylo jinak. Tentokrát se měl ale objevit v roli, která má záblesk zla v očích a přesně to mě zaujalo.

Trailer nastiňuje atmosféru, která vládne v protijaderném bunkru, kde se ocitli tři lidé. Proč v tom krytu jsou dojde těm, kteří hledali, stejně jako já, Cloverfield 2. Ti, kteří hledali psychologický thriller, budou mile či nemile překvapeni. Větší záhadou je, kdo ti lidé jsou. Co mají společného? A proč sakra ta ženská vzala Goodmana lahví po hlavě? Ahahaaa... něco je shnilého v bunkru protijaderném. Na to se budu muset podívat. 

Den poté jsem měla cestu do Prahy, která se ukázala být zbytečnou. Chtěla jsem toho však využít aspoň k nějakému povyražení, tak jsem zamířila do nejbližšího multikina, kde shodou náhod zrovna 10 Cloverfield Lane promítali.

V kinosále jsem byla nejprve sama, ale netrvalo dlouho a nahrnula se tam parta mladistvých chichotajících se dívek. To mi na náladě moc nepřidalo, už jenom z toho důvodu, že obklopily mou výhodnou pozici v sále. Až doma jsem zjistila, že film byl ohodnocen jako PG-13, takže mé rozčarování z jejich přítomnosti nebylo v právu.

10 Cloverfield Lane hodnotím velmi kladně. Nemohu říct, že jsem byla nadšená, jelikož jsem byla ovlivněná představou kombinovanou z dojmů z traileru a samozřejmě možného spojení s Cloverfield. Měla jsem tedy pochopitelně nějaká očekávání, která film nesplnil. Určité tiťěrné spojitosti sice v ději jsou, ale kdyby tam nebyly, vůbec by to filmu neuškodilo a byl by stejně hodnotným. Pro mne i hodnotnějším. Představit tento film by bylo dobré, jako něco úplně samostatného, bez jakýchkoliv pout na Cloverfield (český název: Monstrum). Daleko víc bych si pak vychutnala celý děj.

Chválím výběr herců, který je zásadní součástí dobře napsané postavy. Jak jsem čekala, výkon Johna Goodmana mě velmi bavil. Vychutnávala jsem si každý pocit z jeho reakcí na události, kterým jeho postava byla vystavena. Prostě koncert. O jeho postavě, Howardovi, se divák sice moc nedozví do hloubky, ale to není vůbec třeba. On to táhne a důležité je jenom to, že se zrovna dostal do záběru. V tu chvíli je jasné, že se něco bude dít.

Zamilovala jsem si i hlavní ženskou hrdinku, kterou ztvárnila Mary Elizabeth Winstead — možná je to jenom mou sympatií k herečce. V jejích očích se odráželo úplně všechno, co se zmatené Michelle honilo hlavou. Zoufalost, rezignace, vztek, odhodlání, ... stačil jediný pohled.

Trio uzavírá John Gallagher Jr. alias Emmett. Ten pro mne zaujal v ději pozici záhadného člověka. Byl až příliš normální a každou chvíli jsem od něj čekala nějaké překvapení. 

Shrnutí. Pokud bych od filmu nic neočekávala, hodnotila bych ho jako dobrý thriller s těžkou atmosférou, záhadným dějem a interpretováno výborným obsazením. Pro diváky, kteří toho ještě tolik nezhlédli a neznají původní Cloverfield, v jehož universu se tento děj odehrává, bude překvapivý i konec. Doporučuji si k filmu vzít prázdnou hlavu a prostě se nechat vést. 

zpět na Filmy
8/10
7/10
8/10